Waldorf SKU: CHB8450G-CD
Waldorf Bold Chb8450G Cd 450Mm Gas Chargrill Cabinet Base - CHB8450G-CD
Ex.GST
Warranty Ordering in bulk? Let us sharpen the
pencil. Add to Quote for a custom price.
Add to Quote
Key Features
450mm gas chargrill on cabinet base
48MJ/hr stainless steel burners
Reversible heavy-duty top grates
Warranty: 2 Years Parts + Labour
Width: 450mm Depth :805mm Height: 1130mm
Reputable Brands
Reputable Brands
Fast Freight
Fast Freight
Post Sale Support
Post Sale Support
Description
Key Features
  • SKU: CHB8450G-CD
  • 450mm Gas Chargrill mounted on a sturdy Cabinet Base, providing convenient storage and stability.
  • Features a clean, professional front fixed panel design.
Specifications
  • Model Series: Waldorf BOLD
  • Configuration: Cabinet base, standard version (CD version includes integrated cabinet doors)
  • Power Rating: 48MJ/Hr
  • Dimensions (W x D x H): 450mm x 805mm x 1130mm
  • Packed Volume: 0.54 m
  • Packed Weight: 139 kg
Downloads
Downloads Resources
Free Shipping Terms & Conditions
Delivery Eligibility
Delivery Schedule & Missed Deliveries
Freight Times and Delay Liability
Stock Availability and Backorders
Multiple Shipments
Refunds & Returns
Our 30-Day Return Policy
Return Eligibility and Condition
How to Start a Return
Damages and Order Issues
Non-Returnable Items and Exceptions
Clearence Items and Gift Cards
Restocking Fees and Shipping Costs
Exchanges
Refund Process
Contact Us
Warranty Information
Warranty Coverage
Scope of Manufacturer Warranty
Exclusions
How to Make a Warranty Claim
Customer Responsibilities
Limitation of Liability
Modifications to These Terms
Governing Law
Acceptance of Terms
Payment methods
  • American Express
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Mastercard
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • Visa
NOW OPEN!
New Melbourne Showroom at 86A Albert St, Preston VIC